Almanya’da Üniversite

germany-banner-desktop_0
Almanya’da Eğitim Konusunda Bilinmesi Gereken Gerçekler

Almanyada Üniversite okumak isteyen öğrencilerin bu konuda adımlarını atmadan önce hangi bölümü okumak istediklerine karar vermeleri en doğrusudur. Almanyada eğitim görmek isteyen öğrenciler istedikleri sayıda üniversite başvurusu yapma hakkına sahiptirler. Türkiyede yer alan bazı yurt dışı eğitim danışmanlıklarının ” en fazla 5 üniversite başvurusu yapabilirsiniz” tabirleri tamamiyle uydurmadır. Almanyada 370 ten fazla üniversite vardır ve 1 öğrenci dilerse aynı dönem içerisinde sayısız başvuru yapabilmektedir (örneğin 20 başvuru).

Almanya’da üniversitelerin kabul şartları farklıdır ve her üniversite ile başvuru şartları konusunda ayrı ayrı görüşülmesi gerekmektedir. Aynı üniversite içinde birden çok bölüm başvurusu yapılabilmektedir; buradaki kriter Almanya’da okumak istediğiniz bölümün aynısına veya benzeri bölümlere Türkiye’de 4 yıllık yerleşmiş olmanızdır. Ancak Türkiyede 4 yıllık yerleştiğiniz bölüme kayıt yapma zorunluluğunda değilsinizdir. Ayrıca bilmelisiniz ki almanyada üniversite okumak isteyen öğrenciler için; üniversiteler lise diploma notuna ve en önemlisi de ÖSYM’den aldığınız puana bakarak başvurularınızı değerlendirmektedirler.

Almanya, Dünya’da İngiltere, ABD ve Kanada’dan sonra yabancı öğrencilerin en fazla tercih ettiği ülkedir. Eğitim sistemindeki kalite ve dünyanın en iyi 100 Üniversiteleri arasında 8 Adet Alman Üniversitesinin yer alması bunda en önemli etkenlerden bir tanesidir.Almanya’da Eğitim dili Almanca’dır, ancak bazı bölümler tercihe göre İngilizce de okunabilmektedirler.

Yabancı öğrencilerin Almanyada üniversite okuma hakkı elde edebilmeleri için geçmeleri gereken bir sınav vardır, Bu sınavın adı TestDaF’tır. C1 seviyesinde olan bu sınavı almanya vizesi aldıktan itibaren en fazla 2 sene içerisinde geçmeniz gerekmektedir. Genelde sınavda yer alan tüm konulardan en az 5 üzerinden 4 puan almanız istenmektedir. Bazı üniversiteler ise daha düşük puana da (3) onay verebilmektedirler.

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nda Bir İlk! %100 Ücret İade Garantisi ve Üniversite Kabul Garantisi

Unutulmamalıdır ki; %100 Ücret iade garantisi, en az 1 Alman üniversitesi onay garantisi başka hiçbir danışmanlık şirketi tarafından söz konusu edilmemektedir. Bu garantiyi vermemizdeki en önemli sebep; sizlere direkt Almanya’dan hizmet vermekte olmamız ve başvurularınızı diğer danışmanlık şirketleri gibi ezbere belli üniversitelere değil de tüm Almanya genelindeki üniversitelere yaymamızdır. Türkiye’de bulunan bir çok danışmanlık şirketi her öğrenciyi aynı üniversitelere kopyala-yapıştır zihniyeti ile kaydetmektedirler ve kim olursa olsun hep aynı üniversiteler ile çalıştıkları yalanını söylemektedirler. Bilmelisiniz ki hiç bir üniversite hiç bir danışmanlık firması ile ortak çalışmaz. Asıl gerçek Türkiyede yer alan şirketlerin 3-5 üniversite dışındaki üniversitelere başvuru yapmayı becerememeleri ve bu sebeple danışmanlık kavramını belli üniversitelere belge postalamak dışında icra edememeleridir. Bu sebeple de ” Sadece 5 üniversite başvurusu yapılabilir ‘ ‘yalanını ortaya atmaktadırlar. Sizler Almanya’ya geldikten sonra ise danışmanlık süremiz doldu deyip işin içinden sıyrılır ya da sizlerden ek ücretler talep ederler. Maalesef bu gerçekleri hemen hemen her öğrenciden duymakta olup, danışmanlık kurumunuzu iyi seçmenizi ve sorgulamanızı tavsiye ederiz.

Almanya’da Eğitim konusunda detaylı direkt Almanya’dan ücretsiz bilgi için Lütfen İletişim Formu‘nu Doldurunuz