Ukrayna`da Üniversite

5a9fc9f0
Ukrayna’yı Tanıyalım

Ukrayna ortama 46 milyon Nüfuslu bir ülke olup, 1991 yılında Rusya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Başkenti Kiev olan Ukrayna, Karadenizin kuzey kıyısında yer almaktadır. Resmi dili Ukraynaca olan ülkede Rusça da herkes tarafından bilinmekte olup, Üniversiteleredeki eğitim dili Rusça ve İngilizcedir. Ukrayna’nın en bilindik ve önemli şehirleri arasında Kiev, Donetsk, Odesa ve Harkov’dur. Ukrayna gerek mimari güzellikleri, gerek tarihi geçmişi ile Karadeniz ikliminin hakim olduğu bir Doğu Avrupa ülkesidir. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ülkeleri vardır. Ukrayna yer altı kaynakları zengin, ancak aynı zamanda tarımın da gelişmiş olduğu bir ülkedir. Kıyı turizminin yanı sıra Balıkçılıkta halkın geçim kaynaklarından bir tanesidir.

Ukrayna Vizesi

Ukrayna Türkiye’ye 90 günlük vize muafiyeti uygulayan bir ülkedir. Ukrayna’da 3 ay’a kadar dil eğitimi almak için vize ihtiyacınız yoktur. Ancak eğitim vizesi için vize başvrusunda bulunmanız gerekmektedir. Gereken belgeler ;

 • Başvurulan Ukrayna Üniversitesi’nden alınan Kabul(Davet) mektubu
 • Çevirilmiş ve Noter onaylı lise diploması
 • Sağlık raporu, AIDS testi. (Saglik bakanligindan alinan saglık raporu, en fazla 2 ay önce alınmış olması gerek)
 • Doldurulmuş Vize başvuru formu
 • 1 adet fotoğraf
 • En az 1 yıl geçerli pasaport
 • Dilekçe inceleme ücretinin ödendiğine dair banka dekontu ( 10$ )

Ukrayna’da Eğitim

Ukraynada Üniversite eğitimi öğrencilerin son yıllarda en çok tercih ettiği ve danışmanlık istedikleri konulardan bir tanesidir. Bundaki asıl sebep Ukrayna‘nın Avrupa’da yer alan üniversiteler tarafından eğitiminin kabul görmesi ve Türkiye’de YÖK tarafından Ukrayna üniversiteleri diplomalarına aynı şekilde denklik verilmesinden kaynaklanmaktadır. Eğitim ve Öğretim maliyetleri bakımından diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında ekonomik rakamlara üniversite eğitimi alabileceğiniz enden ükelerde bir tanesi olan Ukrayna üniversitelerinde mühendislikten, pedagojiye, tıp’tan, işletme bölümlerine kadar bir çok bölümde yüksek öğrenim görebilirsiniz. Ukrayna Üniversitelerinde eğitim dili İngilizce ve Rusça olarak seçilebilmektedir. Türk öğrencilerin Ukrayna’da okuyabilmeleri için gerekli olan şartlar çok uygun olup, Ukrayna’da; Türkiye’de ki Vakıf üniversitelerinden çok  dahadaha uyguna eğitim görmeniz mümkündür. Yaşam giderleri ve Konaklama masrafları Türkiye’de üniversite eğitimi alan öğrencilerin masrafları ile neredeyse aynı olan Ukraynada eğitim görerek, Sizler de Dünya’nın hemen her ülkesince kabul görmüş yüksek öğrenim Diploması sahibi olarak güzel bir geleceğe adım atma şansına erişebilirsiniz.

İster Lisans, ister Yüksek Lisans eğitimi olsun Ukrayna üniversiteleri kaliteli eğitim geleneği, uygun yaşam maliyetleri ve hemen her bölüm için sunduğu ingilizce ve Rusça eğitim programlarıyla en çok tercih edilen eğitim lokasyonlarından bir tanesidir. Yabancı öğrencilere karşı hoş görülü ve misafirperver bir ülke olan Ukrayna’da Siz de EPİON Aracılığı ile direkt Avrupa’da bulunan merkezimizden bilgi talep edebilir ve Size uygun eğitim maliyet ve koşulları hakkında Ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi – Bilmemiz Gerekenler Nelerdir ?

 • Ukrayna Üniversiteleri Dünya’da üniversite eğitimi almak için en ekonomik Üniversitelerdir.
 • Ukrayna’da Yüksek Lisans eğitimi için Türkiye’de ALES vb. sınavlara girmeniz gerekmemektedir.
 • Ukrayna ‘da YKS sonuç belgesi olmadan ve Türkiye’de herhangi bir sınava girmeden eğitim görme hakkına sahip olursunuz.
 • Ukrayna Konsolosluğu genelde Türk öğrencilere Vize alımlarında Zorluk çkarmamaktadır.
 • Ukrayna’da eğitim gören öğrencilerin aileleri sadece kimlikleri ile ( Vizesiz) Ukrayna’ya 90 güne kadar seyahet edebilirler.
 • Ukrayna’da Yurt /Konaklama ücretleri ortalama aylık 100$’dır.
 • Ukrayna Üniversitelerinde eğitim ücretleri diğer ülkelere nazaran oldukça uygundur. Üniversitelerin yıllık ücretleri ortalama 1400-4.000$ civarında olup yaşam maaliyetleri ise oldukça düşüktür.
 • Ukrayna’da konaklama dahil aylık ortalama toplamda 300-400$ ile kolaylıkla geçinebilirsiniz.
 • Ön Lisans mezunları Ukrayna’da yıl kaybetmeksizin Lisans tamamlama yapabilmektedirler.
 • .Ukraynada eğitimin öğrencilere toplam maliyeti yıllık ortalama 4200-6000$ arasındadır ve bu rakam ile birlikte Avrupa`nın en uygun bütçeli ve ekonomik eğitim görülebilecek ülkelerinden bir tanesidir.

 

Ukrayna’da Eğitim konusunda detaylı ücretsiz bilgi için Lütfen İletişim Formu‘nu Doldurunuz