Polonya`da Üniversite

1559054384_shutterstock_584292832c
Polonya’yı Tanıyalım

Polonya ortama 39 milyon Nüfuslu bir ülke olup, 2004 yılından beri Avrupa Birliği Üyesidir. Başkenti Varşova olan Polonya’nın batısında Almanya, doğusunda Rusya, güneyinde Çekya bulunmaktadır. Kuzeyinde ise yaklaşık 550 km uzunluğunda Baltık denizine kıyısı uzanmaktadır. Doğu Avrupa’nın en yüksek nüfusuna sahip ülkelerinden biri olan Polonya’nın en bilindik ve önemli şehirleri arasında Krakow, Gdansk, Kodz şehirlerini sayabiliriz. Polonya gerek mimari güzellikleri, gerek tarihi geçmişi, gerekse kültürel mekanları ve yeşil doğası ile Avrupa’nın en güzel ve gözde ülkelerinden bir tanesidir. Polonya yer altı kaynakları zengin ve madenciliğin gelişmiş olduğu bir ülkedir. Maden Sanayi gelişmiş olan ülkedeki başlıca madencilik alanları kömür, bakır ve çinkodur. 2. Dünya savaşını geçirmiş ülkelerde olduğu gibi Polonya’nın da yemek kültüründe; patates, lahana ve pancar gibi besin değeri yüksek sebzeler başta gelmektedir. Et yemekleri de bolca tüketen bir ülke olan Polonya’da Türk öğrenciler damak tadlarına uygun lezzetler bulmakta zorlanmaktadırlar. Bundaki en büyük sebep Polonya mutfağının, eski osmanlı mutfağından tutun Avrupa’nın bir çok ülkesinden etkilenmiş olmasıdır. Türk öğrencilerin Avrupa’nın bir çok ülkesinde olduğu gibi Polonya’da da özellikle et yemeklerine dikkat etmeleri gerekmektedir, çünkü Polonya ve diğer Avrupa ülkelerinde Domuz eti bolca tüketilmektedir.

Polonya’da Eğitim

Polonya ülke olarak Avrupa’nın diğer ülkelerinde olduğu gibi okuma-yazma oranı yüksek ülkelerden bir tanesidir ve yüzdelik olarak halkın %97’den fazlası okuma-yazma bilmektedir. Eğitim ve Öğretime önem veren Polonya yüksek öğrenime yatırım yapan ve Dünya’da önde gelen Üniversitelere sahip bir Ülkedir. Eğitim ve Öğretim maliyetleri diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında en uygun olan Avrupa ülkesidir. Üniversitelerde eğitim dili İngilizce ve resmi dil Lehçe olarak seçilebilmektedir. Türk öğrencilerin Polonya’da okuyabilmeleri için gerekli olan şartlar çok hafif olup, Polonya’da Türkiye’de ki Vakıf üniversitelerinden çok  dahadaha uyguna eğitim görmeniz mümkündür. Yaşam giderleri ve Konaklama masrafları Türkiye’de üniversite eğitimi alan öğrencilerin masrafları ile neredeyse aynı olan Polonya’da eğitim görerek, Siz de Avrupa Birliği mühürlü Diploma sahibi olup güzel bir geleceğe adım atma şansına erişebilirsiniz.

İster Lisans, ister Yüksek Lisans eğitimi olsun Polonya üniversiteleri kaliteli eğitim geleneği, uygun yaşam maliyetleri ve hemen her bölüm için sunduğu ingilizce eğitim programlarıyla Avrupa’nın en çok tercih edilen eğitim lokasyonlarından bir tanesidir. Polonya her yıl Dünya’nın bir çok bölgesinden öğrencileri ağıralamakta ve özellikle Erasmus değişim programı kapsamında bir çok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Yabancı öğrencilere karşı hoş görülü ve misafirperver bir ülke olan Polonya’da Siz de Epion Aracılığı ile direkt Avrupa’da bulunan merkezimizden bilgi talep edebilir ve Size uygun eğitim maliyet ve koşulları hakkında Ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Polonya’da Üniversite Eğitimi – Bilmemiz Gerekenler Nelerdir ?

 

  • Polonya Üniversiteleri Avrupa’da üniversite eğitimi almak için en ekonomik Üniversitelerdir.
  • Polonya’da Yüksek Lisans eğitimi için Türkiye’de ALES vb. sınavlara girmeniz gerekmemektedir.
  • Polonya ‘da YKS sonuç belgesi olmadan ve Türkiye’de herhangi bir sınava girmeden eğitim görme hakkına sahip olursunuz.
  • Polonya’da Yurt /Konaklama ücretleri ortalama 100-225€ arası değişmektedir.
  • Polonya Üniversitelerinde eğitim ücretleri diğer ülkelere nazaran oldukça uygundur. Üniversitelerin yıllık ücretleri ortalama 3.000-4.000€ civarında olup yaşam maaliyetleri ise oldukça düşüktür.
  • Eğitiminizi almanız için 2 seçeneğiniz vardır. Eğer eğitiminizi Polonya`nın ana dili olan Lehçe dilinde almak isterseniz yıllık eğitim masrafları 1000-1500€ civarında olabilmektedir. İngilizce hazırlık okulu fiyatları ise dönemlik ortalama 1500€ dur.
  • Yüksek Lisans ücretleri bölümüne göre değişmekle birlikte €2.800-4.200 arasında değişmektedir.Polonyada eğitimin öğrencilere toplam maliyeti yıllık ortalma 6000 ile 7000€ arasındadır ve bu rakam Avrupa`da en uygun bütceli ve ekonomik eğitim anlamına gelmektedir.
Polonya’da Eğitim konusunda detaylı ücretsiz bilgi için Hemen İletişim Formu‘nu Doldurunuz