Macaristan`da Üniversite

image_24_v1
MACARİSTAN’I TANIYALIM

Macaristan, Orta Avrupa’da yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Komşuları batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan’dır. Macaristan ortama 10 milyon Nüfuslu bir ülke olup, 2004 yılından beri Avrupa Birliği Üyesidir. Nüfusun %66’sı şehirlerde ve %17’si başkent Budapeşte’de yaşamaktadır. Macaristan sıcak su kaynakları bakımından zengindir ve çok güzel kaplıcalara sahiptir. Ülke topraklarının büyük çoğunluğu verimlidir ve toprakların %60’ı ise tarıma elverişlidir. Macaristan resmi dili Macarcadır. Nüfusun %70’i Katolik, %25’i Protestan, %3’ü Ortodoks olup azınlık olarak Müslümanlarda ülkede yaşamaktadır. Macaristan’ın başlıca şehirleri Budapeşte, Debrecen, Szeged,  Miskolc, Pecs, Gyor şehirleridir. Budapeşte Dünya’nın en fazla turist çeken başkentlerinden biridir, aynı zamanda çok önemli üniversiteleri de içinde barındırır.

 

MACARİSTAN’DA EĞİTİM

Macaristan ülke olarak eğitime önem veren bir ülke olup, şimdiye kadar toplamda 14 Macar bilim adamı, edebiyatçı, yazar Nobel Barış ödülüne layık görülmüştür. Eğitim ve Öğretime önem veren Macaristan yüksek öğrenime yatırım yapan ve Dünya’da önde gelen üniversitelere sahip bir ülkedir. Eğitim ve Öğretim maliyetleri Türkiye’deki vakıf Üniversiteleri ile neredeyse aynıdır diyebiliriz. Üniversitelerde eğitim dili İngilizce ve resmi dil Macarca olarak seçilebilmektedir. Türk öğrencilerin Macarsitan’da okuyabilmeleri için gerekli olan şartlar oldukça hafif olup herhangi bir sınav zorunluluğu olmadan Macaristan üniversitelerinde yüksek kaliteli eğitim alabilmektedirler. Macaristan’da öğrenci yurtları sayısı oldukça kısıtlıdır, bu sebeple yurt kapasiteleri hemen dolduğundan erken başvuru önem arz etmektedir.  Macaristan’da Yurt ücretleri ortalama 200-400€ arası değişmektedir.  Bu sebeple konaklama sorununu çözmek adına bir  çok özel hostel aslında özel yurt görevi görmektedir ve sadece öğrencilere hizmet vermektedirler. Bu özel yurtların aylık ücretleri 200€ ile 350€ arasında değişmekte olup, isteyen öğrencilere konaklama konusunda detaylı bilgiler direkt Avrupa’da bulunan merkezimizden aktarılmaktadır.

İster Lisans, ister Yüksek Lisans eğitimi olsun Macaristan üniversiteleri kaliteli eğitim geleneği, uygun yaşam maliyetleri ve hemen her bölüm için sunduğu ingilizce eğitim programlarıyla Avrupa’nın en çok tercih edilen eğitim lokasyonlarından bir tanesidir. Macaristan her yıl Dünya’nın bir çok bölgesinden öğrencileri ağıralamakta ve özellikle Erasmus değişim programı kapsamında bir çok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Yabancı öğrencilere karşı hoş görülü ve misafirperver bir ülke olan Macaristan’da Siz de Epion Aracılığı ile direkt Avrupa’da bulunan merkezimizden bilgi talep edebilir ve Size uygun eğitim maliyet ve koşulları hakkında Ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

MACARİSTAN’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ – BİLMEMİZ GEREKENLER NELERDİR ?

 

  • Macaristan Üniversiteleri Avrupa’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen uygun bir lokaysondur.
  • Macaristan’da Yüksek Lisans eğitimi için Türkiye’de ALES vb. sınavlara girmeniz gerekmemektedir.
  • Macaristan ‘da YKS sonuç belgesi olmadan ve Türkiye’de herhangi bir sınava girmeden eğitim görme hakkına sahipsiniz.
  • Macaristan’da Yurt /Konaklama ücretleri ortalama 200-400€ arası değişmektedir.
  • Macaristan’da Üniversitelerin yıllık ücretleri ortalama 3000-4.000€ civarında olup yaşam maaliyetleri ise ortalama yıllık 5000€’dur .
  • Yüksek Lisans ücretleri bölümüne göre değişmekle birlikte yıllık minimum 3800€’dan başlamaktadır.
  • Macaristan’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin 1 yıllık toplam eğitim ve genel harcamaları için minimum 8000€’yu gözden çıkartmaları gerekmketedir.