Çekya`da Üniversite

jcr_content
(ÇEK CUMHURİYETİ) – ÇEKYA’YI TANIYALIM

Çekya Orta Avrupa’da yer almaktadır; batısında Almanya, doğusunda Slovakya, güneyinde Avusturya, kuzeyinde Polonya bulunmaktadır. Çekya’nın başkenti Prag şehri yılda milyonlarca turist ağarlamakta olup, tarihi dokusu ile kültürel ve sosyal anlamda bir çok insanı cezbetmektedir. Çekya, eski adıyla Çek Cumhuriyeti, Bohemya ve Moravya olmak üzere 2 bölgeden oluşmaktadır. Çekya 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği’nin üyesi olmuştur. Bira gerek üretimde, gerekse kültür olarak ülkenin en önemli sembollerindendir. Ülkenin kısa adı 3 Temmuz 2016’da alınan bir kararla resmen “Çekya” olmuştur. Çek Cumhuriyeti ise devletin resmî adı olarak hâlâ kullanılmaktadır. Çekya’nın asıl yerlileri Karadeniz kıyılarından Orta Avrupa’ya göç eden Slavlar olarak bilinmektedir. Çekya’da toplamda Başkent Prag ile birlikte 14 vilavet bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği’nde Estonya’dan sonra en büyük ateist nüfusu barındıran ülkedir. Nüfusun %60’ının dini inancı yoktur. Günümüzde kullanılmayan bazı kilise ve manastırlar konser salonu, müze olarak hizmet vermektedir.

Çekya’da Eğitim

Çekya’da üniversite eğitimi köklü bir geçmişe sahiptir. Eğitim ve Öğretime önem veren Çekya yüksek öğrenime yatırım yapan ve Dünya’da önde gelen Üniversitelere sahip bir Ülkedir. Eğitim ve Öğretim maliyetleri diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında Polonya’dan sonra en uygun olan Avrupa ülkesidir. Çek Cumhuriyetinde üniversite okumak isteyenlerin en büyük avantajı ülkede bir çok üniversitede eğitim dilinin ingilizce olmasıdır. Türk öğrencilerin Çekya Üniversiteleri arasında en çok tercih ettikleri üniversiteler; başkent Pragta bulunan Prag Devlet Ekonomi Üniversitesi olup bunun yanında ülkenin diğer önemli ünüversiteleri Çek Ekonomi Üniversitesi, Charles Üniversitesi ve Çek Teknik Üniversitesi’dir. Çekya ‘dan alacağınız diplomalar YÖK tarafından denklik almakta ve tanınmakta olup aynı zamanda tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Çekya’da üniversite okumak için, Türkiye’de herhangi bir sınavı kazanmanız gerekmemekte olup, sadece lise diploma puanınız ve lise transkriptiniz ile Çek üniversitelerinde eğitim görebilirsiniz. Çekya’da Lisans eğitimi 3 yıl, Çekya’da Yüksek Lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Öğrenciler ilk seneler üniversite yurtlarında konaklayabilmekte olup daha sonra dilerlerse ayrı eve çıkabilmektedirler. Aylık ortalama konaklama giderleri 150-250€ arası değişmektedir. Ulaşım ücretleri uygun olan Çekya’da aylık ulaşım biletleri 25€ civarında olup Avrupa’nın bir çok ülkesine göre uygundur. Çekya vizesi ile Avrupa Birliği’nde serbest dolaşım hakkı olan öğrenciler diledikleri AB ülkesine giriş çıkış yapma hakkına sahiptirler.

İngilizceniz yeterli değilse dilerseniz bir çok Çek üniversitesinde 1 yıllık İngilizce hazırlık eğitimi alabilir, daha sonra istenilen seviyeye geldikten sonra  lisans eğitimlerine başlayabilirsiniz. Çek Üniversitelerinde en çok tercih edilen bölümler;

 • Ekonomi
 • Sinema, Fotoğrafçılık
 • Mühendislik
 • Turizm
 • Uluslararası İlişkiler
 • Mimarlık

Çekya’da; Avrupa Birliği üyesi olunmasına rağmen, Euro para birimi yerine hala kendi para birimleri olan ”Çek Korunası” kullanılmaktadır ve yaşam maliyetleri bu sebeple oldukça uyguna gelmektedir. Çek Korunası değeri Euro’nun yanında oldukça düşüktür. Bu da Türk öğrenciler açısından büyük bir avantajdır. Çekya’da; Türkiye’de ki Vakıf üniversitelerinden çok daha uyguna eğitim görmeniz mümkündür. Yaşam giderleri ve Konaklama masrafları Türkiye’de üniversite eğitimi alan öğrencilerin masrafları ile neredeyse aynı olan Çekya’da eğitim görerek, Siz de Avrupa Birliği mühürlü Diploma sahibi olup güzel bir geleceğe adım atma şansına erişebilirsiniz.

İster Lisans, ister Yüksek Lisans eğitimi olsun Çekya üniversiteleri kaliteli eğitim geleneği, uygun yaşam maliyetleri ve hemen her bölüm için sunduğu ingilizce eğitim programlarıyla Avrupa’nın en çok tercih edilen eğitim lokasyonlarından bir tanesidir. Yabancı öğrencilere karşı hoş görülü ve misafirperver bir ülke olan Çekya’da Siz de Epion Aracılığı ile direkt Avrupa’da bulunan merkezimizden bilgi talep edebilir ve Size uygun eğitim maliyet ve koşulları hakkında Ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

ÇEKYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ – BİLMEMİZ GEREKENLER NELERDİR ?

 

 • Çekya Üniversiteleri Avrupa’da üniversite eğitimi almak için en ekonomik Üniversitelerdendir.
 • Çekya ‘da YKS sonuç belgesi olmadan ve Türkiye’de herhangi bir sınava girmeden eğitim görme hakkına sahip olursunuz.
 • Çekya’da Yüksek Lisans eğitimi için Türkiye’de ALES vb. sınavlara girmeniz gerekmemektedir.
 • Çekya’da Yurt /Konaklama ücretleri ortalama 150-255€ arası değişmektedir.
 • Çekya Üniversitelerinde eğitim ücretleri diğer ülkelere nazaran oldukça uygundur. Üniversitelerin yıllık ücretleri ortalama 2500-4.000€ civarında olup yaşam maaliyetleri ise oldukça düşüktür.
 • Çekya’da İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra yüksek öğreniminize başlayabilirsiniz.
 • Çekya’da Yüksek Lisans ücretleri bölümüne göre değişmekle birlikte €2500-3500€ arasında değişmektedir.

Çekya’da Eğitim konusunda detaylı direkt Prag’dan ücretsiz bilgi için Lütfen İletişim Formu‘nu Doldurunuz