Avusturya`da Üniversite

header-austria
AVUSTURYA’YI TANIYALIM

Avusturya ortama 9 milyon Nüfuslu bir ülkedir. Başkenti Viyana olan Avustuya’nın batısında İsviçre, doğusunda Macaristan ve Slovakya, güneyinde İtalya ve Slovenya bulunmaktadır. Kuzeyinde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti yer almaktadır. Doğu Avrupa’nın denize kıyısı bulunmayan ülkelerinden biri olan Avusturya 9 eyaletten oluşmaktadır. Ülkenin yaklaşık %47’si ormanlarla kaplıdır ve Avrupa’nın en yeşil ülkelerinden biridir. petrol ve doğal gaz üretiminde Avrupa’da 4. sıradadır. Avusturya’nın en büyük şehri yaklaşık 2 milyon Nüfusu ile başkent Viyana’dır. Viyana’yı ; 260 bin nufüsü ile Graz,190 bin nüfusu ile Linz ve 148 bin nüfusu ile Salzburg takip etmektedir. Avusturya’nın dağları, ormanları ve vadileri yaz ve kış aylarında ideal tatil yerleridir. Göller, dağlar ve vadiler, çeşitli sporları ile ünlüdür. Viyana ise müzik, güzel sanatlar ve tarihi eserlerin merkezidir.

AVUSTURYA’DA EĞİTİM

Avusturya halkının okuma-yazma oranı yaklaşık %98’dir. Ülkedeki eğitim kurumları Avrupa’nın en eski eğitim kurumlarındandır. Örneğin; Viyana Üniversitesi 1365’te kurulmuştur. Avusturya’da toplam 4 üniversite ve bu üniversitelere bağlı fakülteler vardır. Avusturya Üniversitelerinde eğitim görmek isteyen öğrencilerin ÖSYM sınavından eğitimini almak istedikleri bölümü 4 yıllık kazanmış olmaları gerekmektedir.Avusturya Üniversitelerine başvuruda bulunmak için en az A2 seviyesinden Almanca bilmeniz şarttır. Avusturya’da yılda 2 Başvuru dönemi vardır. Lisans veya Yüksek Lisans son başvuru tarihleri Kış dönemi için 5 Eylül; Yaz dönemi için ise 5 Şubat’tır. Avusturya’da eğitim maliyetleri düşüktür ortalama dönemlik 700€ civarı üniversite harçları mevcut olsa da, bu rakam diğer ülkelere oranla uygun sayılabilmektedir. ( Örneğin ; Hollanda, Fransa )

Avusturya’da konaklama, ulaşım, gıda ve kişisel harcamalar dahil olmak üzere aylık ortalama 600-700€ geçim gideriniz olacaktır. Avusturyada lisans eğitimi 3-3.5 yıl ; Avusturyada yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Eğitim dili Almanca olan Avusturya’da edinilen diploma Türkiye’de YÖK tarafından tanınmakta olup, tüm Dünya’da Geçerlidir.

Avusturya’da üniversite başvurularında en az A2 sertifikası ile başvurulmalı ve C1 seviyesine kadar üniversite bünyesinde hazırlık eğitimine katılmanız gerekmektedir. C1 seviyesine geldikten sonra ekstra bir sınava girmenize gerek kalmadan üniversiteye direkt başlayabilmektesiniz.

 

İster Lisans, ister Yüksek Lisans eğitimi olsun Avusturya üniversiteleri kaliteli eğitim geleneği, uygun yaşam maliyetleri ile Avrupa’nın en çok tercih edilen eğitim lokasyonlarından bir tanesidir. Vize süreci biraz uzun süren ( Yaklaşık 5 Ay) Avusturya’da Siz de Epion Aracılığı ile direkt Avrupa’da bulunan merkezimizden bilgi talep edebilir ve Size uygun eğitim maliyet ve koşulları hakkında Ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

AVUSTURYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ – BİLMEMİZ GEREKENLER NELERDİR ?

 

  • Avusturya’da toplam 4 adet Üniversite vardır.
  • Avusturya’da Yüksek Lisans eğitimi için Türkiye’de ALES sınavından en az 55 alınmalıdır. Ayrıca Örneğin; Viyana Teknik Üniversitesi Master başvurularında Türkiye’den bir üniversiteden aynı bölüme kabul almanızı şart koşmaktadır.
  • Avusturya’da Yurt /Konaklama ücretleri ortalama 200-400€ arası değişmektedir.
  • Avusturya’da zorunlu eğitim harcı vardır ve dönemlik ortalama 700€ civarındadır.
  • Avusturya’da okumak istediğiniz Lisans bölümüne Türkiye’de ÖSYM sınavından 4 yıllık yerleşmiş olmanız gerekmektedir.

 

 

Avusturya’da Eğitim konusunda detaylı ücretsiz bilgi için Hemen İletişim Formu‘nu Doldurunuz